Nechajte sa „vyhodiť“!

Zákonník práce neukladá zamestnávateľovi žiadnu povinnosť vyplatiť vám odstupné alebo vám dať výpovednú lehotu, ak sa vy sami rozhodnete dať výpoveď.

Dokonca, aj keď neodchádzate z vlastného rozhodnutia, ale chce vás zamestnávateľ prepustiť, v snahe ušetriť na odstupnom vám zamestnávateľ „podsúva“ dohodu o skončení pracovného pomeru a rôznymi manipulatívnymi technikami, či psychickým nátlakom sa vás snaží presvedčiť na súhlas s touto dohodou.

Ani opakované vysvetľovanie rozdielov medzi výpoveďou a medzi dohodou o skončení pracovného pomeru  nedopomohlo k tomu, aby sa zamestnanci nenechali „vyhodiť s prázdnymi rukami“.

Môže byť za tým nezáujem zamestnancov o znalosti vlastných práv (zákonných nárokov), ľahostajnosť (je mi jedno, ako to dopadne), apatia (kašem na to) alebo slabá psychika – keď sa zamestnanec v strese rozhodne dohodu podpísať.

Nech je za tým čokoľvek, vy sami sa musíte rozhodnúť, či sa necháte vyhodiť bez odstupného alebo s odstupným.

Preto, ak má zamestnávateľ záujem na tom, aby vás prepustil, nech tak urobí formou výpovede, ktorá ako jediná zakladá váš nárok na výpovednú lehotu, ak ste u zamestnávateľa pracovali minimálne rok a odstupné, ak ste u zamestnávateľa pracovali minimálne 2 roky.

V oboch prípadoch sa jedná o peniaze naviac, čo sa ale nedá povedať o skončení pracovného pomeru podpísaním dohody. Dohoda je jednoduché slovo s presným významom – dohoda. A to, čo v dohode podpíšete, na tom ste sa dohodli. Preto si dobre zvážte, či sa chcete so zamestnávateľom dohodnúť na tom, že nechcete výpovednú lehotu ani odstupné.

Ak sa nechcete dohodnúť na tom, že vám zamestnávateľ nevyplatí odstupné a že odídete zo dňa na deň bez výpovednej lehoty, potom vás nikto nemôže prinútiť, aby ste takúto dohodu podpísali. Našťastie, nie sme na divokom západe a nikto vám nebude „držať nôž pod krkom“, ak poviete, že s dohodou o skončení pracovného pomeru nesúhlasíte, alebo ju jednoducho nepodpíšete.

Vtedy má zamestnávateľ dve možnosti: 1. Dohodne sa s vami priamo v dohode, že vám odstupné vyplatí a uvedie tam konkrétnu výšku odstupného (v eurách alebo napríklad: dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy), alebo, 2. Dostanete výpoveď, ktorá musí obsahovať zákonom predpísané náležitosti a nároky.

Preto ak neviete, na čo máte nárok, nechajte sa „vyhodiť“!

Ak totiž výpoveď neobsahuje zákonné nároky zamestnanca, jej platnosť preskúma súd a vášho zamestnávateľa to v konečnom dôsledku bude stáť viac. Ako bonus k tomu vy dostanete mzdu za mesiace do vynesenia rozsudku o neplatnosť výpovede.

Dohoda je ale dohoda, a túto súd skúmať nebude. S dohodou sa  môžete obrátiť na súd iba vtedy, ak preukážete, že ste ju podpísali pod nátlakom.

Ak nie je vašou záľubou vo voľnom čase štúdium zákonníka práce alebo judikátov, potom jediným a zaručeným spôsobom ako sa nenechať oklamať, je v kritickom okamihu osloviť svoju odborovú organizáciu. Kritickým okamihom máme na mysli práve situáciu, keď neviete, čo s predloženou dohodou o skončení pracovného pomeru. Ak vám bude predložená a vy v strese nebudete vedieť, čo robiť, zaručenou radou je: neberte do ruky pero, ale telefón.

Na záver musíme uviesť, že vyššie napísané sa netýka skončenia pracovného pomeru pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Týka sa to však aj skončenia pracovného pomeru pre zdravotné dôvody.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore