Ako je to s dovolenkou?

Ako uvádza inšpektorát práce, nárok zamestnanca na dovolenku patrí medzi základné podmienky zamestnávania.

Určovanie čerpania dovolenky

  • Základným pravidlom je, že  čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať do konca kalendárneho roka.

Povinnosti zamestnávateľa

  • Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca, čo ustanovuje § 111 ods. 5 Zákonníka práce.

Čerpanie dovolenky rodičmi

  • Zákonník práce neustanovuje prednostné právo rodičov detí do 15 rokov na čerpanie dovolenky počas školských prázdnin. Zamestnávateľ je však povinný pri určovaní dovolenky prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca, čo môže zahŕňať aj potrebu rodiča byť s dieťaťom počas prázdnin.

Štandardne by sa dovolenka mala čerpať vcelku alebo vo väčších časových úsekoch. Ak sa poskytuje vo viacerých častiach, aspoň jedna časť musí byť v trvaní najmenej dvoch týždňov. Zamestnanec sa však so svojim zamestnávateľom môže dohodnúť aj na inej dĺžke, ktorá bude obom stranám vyhovovať.

Odvolanie z dovolenky

  • V prípade, že zamestnávateľ odvolal zamestnanca z dovolenky, je povinný zaplatiť zamestnancovi náklady, ktoré mu vznikli bez jeho zavinenia v dôsledku tejto zmeny alebo v dôsledku toho, že využil svoje právo a zamestnanca z dovolenky odvolal. Podmienkou však je, aby mal zamestnanec dovolenku preukázateľne odsúhlasenú zamestnávateľom, k čomu slúžia dovolenkové lístky. Zamestnávateľ je preto povinný napríklad nahradiť storno poplatky za zájazd, ktorý si zamestnanec objednal, výdavky vynaložené na cestovné v súvislosti s predčasným návratom z dovolenky a pod. To znamená, že zamestnanec by si mal zakúpiť dovolenku až po tom, ako mu ju zamestnávateľ schváli (v rámci plánu dovoleniek), resp. po dohode so zamestnávateľom.

Záver

  • Aj keď stále panuje presvedčenie, že zamestnanec si svoju dovolenku môže čerpať vtedy, kedy sám chce, nie je to pravda.  Toto presvedčenie vzniká  z dôvodu, že zamestnávateľ umožňuje zamestnancom naplánovať si dovolenku vopred na celý rok v pláne dovoleniek, čo mu určuje zákon. V priebehu roka sa však môžu vyskytnúť situácie, kedy vám zamestnávateľ z prevádzkových dôvodov dovolenku čerpať neumožní alebo si jeho situácia vyžaduje, aby vám dovolenku nariadil.

Cieľom plánu dovoleniek je naplánovať rozloženie dovolenky zamestnancov na celý kalendárny rok, avšak operatívne je možné ho meniť. Napriek tomu, že dovolenku určuje zamestnávateľ, zamestnanec mu môže navrhnúť dátum, v ktorom by rád dovolenku čerpal. Čerpanie dovolenky je preto  v mnohom na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom, kde zamestnávateľ musí

  • Umožniť zamestnancovi naplánovať si dovolenku v pláne dovoleniek
  • Oznámiť zamestnancovi čerpanie dovolenky minimálne 14 dní vopred
  • Umožniť zamestnancovi vyčerpať si časť dovolenky vcelku a to minimálne dva týždne
  • Prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca (prázdniny a pod.)

Zamestnanec však musí prihliadať na úlohy zamestnávateľa a teda rešpektovať zmeny v pláne dovoleniek.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore